27 Temmuz 2013 Cumartesi

ÖĞRENMENİN YAŞI YOKTUR;

  ÖĞRENMENİN ZAHMETİNE SABRETMEZSEK, CEHALETİN ÇİRKİNLİĞİNE SABRETMEK ZORUNDA KALACAĞIMIZI  BİLEREK  YAŞAMAK ZORUNDA OLDUĞUMUZU, ÖĞRENMENİN PAHALI, AMA CEHALETİN DE ÇOK PAHALI OLDUĞUNU BİLEREK YAŞAMALIYIZ. BİLMELİYİZ Kİ HER ÖĞRENİLEN BİLGİ İNSANI DAHA DA İNSAN YAPAR. ÖĞRENİLEN HER ŞEY RUHU GELİŞTİRİR.İNSANI GÜZEL HUYLU YAPARAK,ÖZENTİSİZ, SADE, DOĞAL, EDEP VE TERBİYE KURALLARINA UYAR HALE GETİRİR. İNSANI GÜZEL AHLAK SAHİBİ YAPAR. İNSAN , BÖYLECE YAŞADIĞI SÜRECE  İÇİN DE HAYATTA HEP MUTLU OLARAK YAŞAR,ETRAFINA YAŞANTISI İLE  ÖRNEK OLUR. İNSAN, İLİM İLE DUYGUYU, AKIL İLE GÖNLÜ, MADDE İLE MANAYI BİRLEŞTİREREK, YAŞAMAYI HAYAT FELSEFESİ YAPMAYA ÇALIŞMALIDIR. MİLLETİNİN SESİNE KÜLTÜR HAZİNELERİNİ VE İNSANLIĞI AYDINLATAN YAŞAMA SANAATININ USTALARINA DA KULAK VERMELİDİR .BURADA ENGİN BİLGİ VE KÜLTÜREL DEĞERLERİN BUGÜN BUNALIM İÇERİSİNDE OLAN İNSALIĞIN ÇIKIŞ YOLU BULMASI İÇİN YOL GÖSTERİCİ OLUR. BUNALIM İÇİNDEKİ İNSANLIK ACIMA DUYGUSUNDAN HIZLA UZAKLAŞARAK BENCİLLEŞMEKTE, MUTLULUĞU KISA SÜRELİ ZEVKLER YAKALAMAK İÇİN YAŞAYARAK GÜNÜNÜ GÜN ETMEYE ZAMANI ALEYHİNE GEÇİRMEKTEDİR. BÜTÜN BU KISA SÜRELİ MUTLULUKLAR İÇİN NE SAĞLIĞINI DÜŞÜNMEKTE NE DE  ACIMASIZCA ZOR ŞARTLAR ALTINDA KAZANDIĞI EKONOMİSİNİ HEM CANINI, HEM PARASINI YAKARAK SİGARAYA, UYUŞTURUCUYA, İÇKİYE,KUMARA VE BİR ANLIK ZEVKLERİ İÇİN HARCAMAKTADIR.İNSANOĞLU BUGÜN HALA BU  BATAKLIK İÇİNDE YÜZMEKTE VE HER GEÇEN GÜN BU ALIŞKANLIKLAR GİDEREK ARTMAKTADIR .BU OLMSUZ HAYATIN OLMAMASI VE OLANLARLA MÜCADELE DEVLET ELİ İLE AİLELERİNDE ÇABASIYLA İNSANIMIZA MUTLU VE SAĞLIKLI YAŞAMAK İÇİN NELER YAPMASI GEREKTİĞİ ÖĞRETİLMELİDİR.SORAN, ARAŞTIRAN, DÜŞÜNEN, ELEŞTİREN BİR NESİL YETİŞTİRMEK DEVLETİN, ANA VE BABALARIN GÖREVİ OLMALIDIR, MUTLULUK BU YOLDAN GEÇMEKTEDİR.

                BİLGİ İNSANI GÜZELLEŞTİRİR BİLGİYİ.BİLMEYENE ÖĞRETMEK,BİLENDEN ÖĞRENMEK İÇİN ÇABA İÇNDE OLMALIYIZ .ÖĞRENME MERAKININ SONUNDA; ARININ YAŞAM DÜNYASINDA İNSANLIK İÇİN ÜRETTİKLERİNE BAKTIĞIMIZ ZAMAN BÜTÜN ÇİÇEKLERE KONUP KALKTIĞINI SONUNDA  DA İKİ CEVHERİ  BİZİM İÇİN VERDİĞİNİ GÖRÜRÜZ. BİRİ HER DERDE ÇARE BAL, BİRİ DE MUM OLUP IŞIK SAÇTIĞINI. HER CANLININ YAŞAMINDA BİR MUCİZESİ NİN OLDUĞUNU DA BİLMELİYİZ.İNSANDA ÖĞRENDİKLERİ İLE FAYDALI İŞLER YAPMALI,ÖNCE KENDİSİNİ TANIMALI,BİLGİ KAPISININ ÖNÜNDEN AYRILMADAN MÜTEVAZİ BİR KAFAYLA EN BASİT İNSANLARDAN BİLE ÖĞRENECEKLERİMİZİN OLDUĞUNU DÜŞÜNEREK,KULAĞIMIZI AÇIK ,GÖZÜMÜZÜ DÖRT AÇARAK YAZMAYI UNUTMADAN ÖĞRENE, ÖĞRENE YAŞAYALIM. BÖYLECE BAŞKALARINADA FAYDALI OLURUZ. YAŞAMIMIZ  BOYUNCA ÖĞRENDİKLERİMİZİ YETERLİ GÖRMEYİP DAİMA YARALI VE GÜZEL ŞEYLER YAPABİLMEK İÇİN ÇALIŞMAYI HUY EDİNEREK MUTLULUKLARA NEDEN OLAN OLMALIYIZ. RUH ZENGİNLİĞİNİN OLDUĞU YERDE;BİLMELİYİZ Kİ, İYİ İLE KÖTÜ BİR ARADA VE DOĞRU İŞLERİN OLDUĞU YERDE YANLIŞLIKLAR OLMAZ. ALLAH’IN RIZASINI KAZANIP MİLLETİMİZE HİZMET ETMEK İSTİYORSAK MUTLULUĞU ÖĞRENMEKTE VE ÖĞRETMEKTE ARAMALIYIZ.

                          ÖĞRENEN İNSAN; ÜLKESİNE,YERYÜZÜNDEKİ İNSANLARA YAŞAMININ HER ANINDA DAİMA FAYDALI OLUR. SEVGİMİZ SINIRSIZ,KÜLTÜRÜMÜZ ENGİN, ŞAHSİYETİMİZ KUVVETLİ, İNCELİĞİMİZ VE ZERAFETİMİZ EKSİKSİZ, GÜZEL AHLAKLI, DOĞULUKTAN AYRILMAYAN, MİLLİ VE DİNİ DUYGULARI YAŞAYAN İNSAN OLMANIN TADINI ÇIKARAN VE YAŞAYAN VE YAŞAMAK İSTEYENLERE IŞIK OLUP YOL GÖSTEREN, AZAP ÇEKEN RUHLARA DERMAN OLMAYA ÇALIŞALIM  İNSANCA YAŞAMAYI ÖĞRENEREK. 


                           HERGÜN DAHA İYİYE, DAHA GÜZELE GİDEBİLMEK İÇİN, İKİ GÜNÜMÜZ BİRBİRİNE EŞİT OLMADAN MUTLU YAŞAMAK İÇİN: OKUYARAK ÖĞRENMEYİ,’’SEVMENİN’’, NE DEMEK OLDUĞUNU ANLAYARAK , ÖFKEYİ GEÇİCİ,’’SEVMEYİ’’, KALICI KILALIM.                                                                                                       BİLAL GÜRER
                                                                                                     26/07/2013 AYVALIK

     
                                                                                                                              
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder