23 Ocak 2014 Perşembe

''CAHİLLİK''

HZ.  MUHAMMED DİYOR Kİ: '' CEHALET İLMİN PERDESİDİR.''

BİR İNSANIN CANI HER ŞEYİDİR.AŞIK,SEVDİĞİ UĞRUNA CANINI BİLE VEREBİLMEKTEDİR.AMA, BİRDE GÖNÜL VARDIR.HER ŞEYİ İÇİNE ALIR,İÇİ ÇOK GENİŞTİR,YERE GÖĞE SIĞMAZ HER ŞEYİ İSTER. İLK İSTEĞİ İLİM VE AKIL OLURSA FAYDALI BİR İNSAN OLARAK TOPLUMDAKİ YERİNİ ALIR.ANCAK,GÖNLÜN DE,İLİM VE AKIL YERİNE CAHİL OLMAYI BENİMSERSE CAHİL OLMANIN FAYDALARINI DA GÖRÜRSE TOPLUMUN GELECEĞİ İÇİN ZARARLI BİR İNSAN.MAALESEF ÇAĞIMIZDA FARKLI,FARKLI KONULARDA DA OLSA CAHİL İNSANLARIN HER ALANDA ARTMASI TOPLUMLARI RAHATSIZ ETMEKTEDİR.BU KÖTÜ GİDİŞE DUR DİYEBİLMEK İÇİN YÖNETENLERİN EĞER İŞLERİNE GELİRSE YÖNETİLENLERİ''CAHİLLİKTEN''KURTARMAK ''BİLGİLİ OLUP DÜNYADA OLANLARI ÖĞRENMELERİ'' İÇİN BİR ÇABA HARCAMASI GEREKİR.ÖĞRENMEK,BİLGİLİ OLMAK İNSANLARI KURTULUŞA GÖTÜRÜR VE BU BAKIMDAN CAHİL KALMAK YERİNE HAYATI VE HAYATIN İÇİNDE OLAN BİTENLERİ TAM ANLAMIYLA ÖĞRENMEK DE  İNSANLAR İÇİN  GÖREV OLMALIDIR.AMA;GÜNÜMÜZDE İNSANLAR BİLGİLİ OLMAKTAN KAÇARAK ''CAHİLLİĞİN'' FAYDASINI MI GÖRÜYORLAR ACABA?YA DA BİLGİLİ OLUP TA ''AKLININ YETTİĞİ ŞEYLERE GÜCÜNÜN YETMEMESİNİN PSİKOLOJİK RAHATSIZLIKLARINI MI YAŞIYORLAR,.YÖNETENLER VE TÜKETTİRENLER YÖNETİLENLERİN CAHİL KALMASINDAN FAYDALAR MI GÖRÜYORLAR.OYSA,CAHİLLİK DE ÖKSÜRÜK GİBİ,BİR ÇEŞİT HASTALIKTIR TEDAVİ ETMEZSENİZ HASTALIĞIN SINIRI NASIL YOKSA CAHİLLİĞİNDE SINIRININ VE İLACININ OLAMAYACAĞINI BİLMELİ.İNSANLARIN DIŞ GÖRÜNÜŞÜNE ALDANIP,KILIĞINA KIYAFETİNE BAKIP  CAHİLLİKLERİNE ALDANMAYALIM, DUVARDA ASILI OLAN DİPLOMALAR CEHALETİ GİDERMEZ.CEHALET KÜSTAHLIK VERİR,AKILLI ADAM İÇİN FAKİRLİK CAHİLLİKTEN İYİDİR .ÇÜNKÜ.CAHİLİN KALBİ DİLİNDEDİR,ELİ CEBİNDEDİR,GÖZÜ ÇIKARINDADIR.
.
GÖNLÜ GÜZEL İNSAN İSE;HAYATI BOYUNCA YAŞAMINDA YAPTIĞI İŞLERDE BİR VİCDANSIZLIK,BİLİNÇSİZLİK YAPTIM MI? İŞLERİMDE VE DAVRANIŞLARIM DA SAMİMİYETSİZ MİYİM?,BANA ÖĞRETİLEN DEĞERLERİ YAŞAYABİLMEKTE BAŞARILI  MIYIM?MİLLET SEVGİM,HALKA HİZMETİM DE EKSİKLİKLER VAR MI ?BÜTÜN BUNLARDA DÜRÜSTMÜYÜM ?DER.

SOKRATES DEMİŞ Kİ:CAHİL İNSAN KENDİNİN BİLE DÜŞMANIDIR,BAŞKASINA DOST OLMASI NASIL BEKLENİR.''

KUSURSUZ DOĞAN İNSANOĞLU ,CAHİLLERDEN OLMAMAK İÇİN İYİ BİR EĞİTİM ALMALI,NEFSİNİ TERBİYE ETMELİDİR.ZAMANI,HAYATI VE DÜNYAYI ZİYAN ETMEDEN DOĞRU OLAN GERÇEKTİR,SEVGİ GERÇEKTİR DİYEREK,CAHİLLİĞE YÜZ ÇEVİRMELİ. KORKU DUYMADAN SEVGİ İÇİNDE YAŞAMAK DAHA MESUT BİR HAYATI OLMASI İÇİN SAVAŞMALI.BU GÜN DE BİZ İNSANLAR,GERÇEKLERİ GÖREREK, NE OLDUĞUMUZU BİLEREK YAŞARSAK.ŞİDDET,ÖFKE,ZORBALIK,İNSAF VE ADALETSİZLİĞİN SEBEBİ OLAN
CAHİLLİKLE MÜCADELE DE SORUMLULUK ÜSTLENİRİZ. SEVGİSİZLİK,MERHAMETSİZLİK,KİN,ÖFKE,İNTİKAM,HASET
KÖTÜ DUYGU VE DÜŞÜNCELER CAHİLLİK OLUP;
İNSANOĞLUNUN,BUNLARI YAŞAMINDAN ÇIKARMASI GEREKİR.
BU GÜN;
MEDENİYETTE Kİ AKIL ALMAZ İLERLEMELERE RAĞMEN İNSANLAR
İŞLERİNE GELDİĞİ GİBİ DAVRANIYOR .KENDİLERİNE YAKIŞMAYAN,ANLAM DOLU YANLIŞLIKLAR YAPARAK YAŞIYOR. KENDİNİ DOĞRU İŞLER YAPARAK MUTLU EDEN BİRİ OLMAK YERİNE MENFAATİNİN KÖLESİ OLUYOR.
CAHİL;
DÜNYANIN NİMETLERİNDEN FAZLASIYLA YARARLANMAK İÇİN BÜTÜN DEĞER YARGILARINI BİR KENARA BIRAKARAK DÜNYANIN MALINA,MÜLKÜNE VE SÜSÜNE AŞIK OLUYOR BEN DİYEN İÇİN DÜNYANIN YÜZÜ TATLIDIR.BENCİLLERİ,DÜNYALIKLAR KOLAY KANDIRIR.
CAHİL;
KAFASINI ŞEYTANA KİRAYA VERDİĞİ İÇİN YOLUNU ŞAŞIRIYOR,HERKESE GÜVENİYOR,SIRRINI TUTAMIYOR,DOSTUNU DÜŞMANINI AYIRAMIYOR,
İŞLERİNDE KÖR VE SAĞIR OLUYOR.GÖNÜL TERBİYESİ VE YÜREK AHLAKINI
İŞİNE GELDİĞİ GİBİ DÜŞÜNDÜĞÜNDEN AYDINLANMAK VE AYDINLATMAK ADINA
NE IŞIK ALIYOR NE DE IŞIK VERİYOR.HAYATTA KALMANIN TEK YOLUNUN
KENDİSİ İÇİN YAŞAMAK,OLDUĞUNUNA İNANIYOR.
CAHİL;
SERVETTE EMEK,ZEVKTE VİCDAN ARAMIYOR HAKSIZLIK KENDİSİNE DOKUNMUYORSA ÖNEMSEMİYOR BEN DEMEKTEN KURTULUP,BİZ DİYEMİYOR.
ÇEŞİDİ VE YÖNTEMLERİ HIZLA ARTAN VAZGEÇEMEDİĞİMİZ HASTALIKLI BİR DUYGUDUR,
CAHİLLİK.
KENDİMİZDEN GEÇEREK,YOKLUĞUNDA HASTALANDIĞIMIZ,
SEVGİ İLE YAŞAMAMIZIN DÜŞMANIDIR CAHİLLİK.İNATÇILIKLA BİRLEŞEN BİLGİSİZLİĞİN ADIDIR..CAHİLLİKTEN KURTULMAK KOLAY İŞ DEĞİLDİR .AMA,CAHİLLİK İNSANI BOĞAR MAHVEDER,CAHİLLİK; ÖNCE MUTLULUK VERSE DE SONUCUNDA CAHİLLİĞİ YAPANI DA ETRAFINDAKİLERİ DE DERTLENDİRİR,KEDERLİ BİR RUH HALİ YARATIR,ÜMİTSİZLİĞE DÜŞÜRÜR.İNSANI İKİ YÜZLÜ YAPAR.
İNSANLAR;
BU MANEVİ DERTLERİN TESİRİNDEN KURTULMAK İÇİN TOPLUMU OLUŞTURAN HERKES ÜZERİNE DÜŞENİ YAPMAK ZORUNDADIR.UYUMA TAKLİDİ YAPMAKLA UYUDUĞUMUZU ZANNEDERSEK HEP UYKUSUZ KALIRIZ.TEZ ELDEN:CAHİLLİKTEN KURTULMAK İÇİN DUYMAYI,DÜŞÜNMEYİ,HATIRLAMAYI İLERİMİZ İÇİN GERÇEKLEŞTİRMELİYİZ.AKSİ OLURSA ,ÇILGIN CAHİLLER,HUYSUZLUĞU HUY EDİNENLER TOPLUMUN CAHİLLİKTEN KURTULMAMASI İÇİN HER YOLA BAŞ VURURLAR.ÜMİDİMİZ KESMEDEN,ÜMİT ETME SEBEPLERİNİ İNANDIRICI OLACAK VE YAPILAN HALE GETİRMEK ÇABASI İÇİNDE OLMALIYIZ.
CAHİLLİĞİ YENEN İNSAN;
ALIN TERİ,GÖZ NURU VE BİLGİSİYLE HAK EDEREK HELALİNDEN KAZANDIĞI SERVET İLE ZENGİN OLANIN,MALI MÜLKÜ OLACAK AMA O İNSANA DEĞİL,İNSAN ONA HÜKMEDECEK.İNSANIN DA BU ZENGİNLİKTEN BAŞKALARININ DA FAYDALANMASINI SAĞLAMA SEVGİSİNİ  YAŞAMASI GEREKİR.BAŞKALARINI SEVMEK VE İYİLİKLERİNİ İSTEMENİN, ERDEMLİ OLMAK KENDİNİ SEVMENİN VE BENCİL OLMANIN İSE CAHİLLİK OLDUĞUNU İNSANI KÜÇÜLTTÜĞÜNÜ ANLAMASI GEREKİR.
RUHUMUZ;
ACI ÇEKEN TOPLUMLARIN TAMAMINDA İŞLENEN CİNAYETLER,YAPILAN KATLİAMLAR,DEVLET VE MİLLETİN ZARARINA ALINAN KARARLAR,YAPILAN İŞLER,ONARILMASI İMKANSIZ MADDİ VE MANEVİ ZARARLAR HEP CAHİLLERİN ESERİDİR CAHİLLERİN VERDİĞİ ACILAR UZUN SÜREN MUTSUZLUKLARIN DA SEBEBİDİR.CAHİLLİKLERİ YENMEK İÇİN MÜCADELE ETMELİ Kİ HER TARAFA GÜZELLİKLERİ ANLATAN DİLİMİZ KALBİMİZDE OLSUN.FAZİLETLİ,İŞ BİLİR,CÖMERT VE BİLGİLİ İNSANLAR ARTSIN..HİÇ BİR KUŞUN TEK KANATLA UÇMAYACAĞINI BİLELİM.

''CAHİL,KENDİ KENDİNE AŞIK OLAN KİMSEDİR.''

KENDİMİZİ ÇİRKİNLEŞTİREN HER DAVRANIŞTAN, KURTULMANIN YOLLARINI ARAYALIM.BULALIM CAHİLLERİN VERDİĞİ ZARARLARDAN KURTULALIM.


BİLAL  GÜRER
 24.OCAK.2014
      BURSA
2 yorum:

  1. Cahil dostun olacağına akıllı düşmanın olsun der atalarımız.Cehalet yenilmesi gereken en büyük düşmandır der büyük kurtarıcı Gazi Mustafa KEMAL ATATÜRK. Diline kalemine sağlık Bilal Hocam. Yazını bir nefeste okudum. Bi daha okudum. Bi daha okudum. Yeni yazılarını dört gözle bekliyorum. Selam ve saygılar . Halil YILMAZ

    YanıtlaSil
  2. Cahil insanın özellikle bencilliğine vurgu yapmışsınız.Bu insanların kendisine bile faydası olmazken çevrelerine faydası olması beklenemez.Kurnazlık,vurdumduymazlık ve kendini beğenmişlik gibi bazı kötü karakter özellikleri de ortaya çıkabilir.Dahası bir insanın bilgini sınırsız olduğun bilmesi ve okudukça daha mütevazı olması gerekirken cahil kendisini akıllı zannedebilir.En büyük tehlike de bana kalırsa budur

    YanıtlaSil