22 Şubat 2014 Cumartesi

ARANILAN BİRİ OLMAK,                   ( 1)

YAŞADIĞIMIZ DÜNYADA''ARANILAN BİRİ OLMAK''İÇİN İNSAN, KENDİSİNE İHTİYAÇ DUYULAN,ÖRNEK, YOL GÖSTERİCİ VE ROL MODEL OLMALIDIR., İNSANLARI CEZBEDEN,FİKİRLERİN,İŞLERİN ÜRETİCİSİ OLMALIDIR. BU ÇALIŞMALARINDAN NEFSİNE ÖVGÜ VE SADAKAT BEKLEMEMELİ,DEVAMLI OLARAK KENDİSİNİ YENİLEYEN BİRİ OLMALIDIR. BİRİ YAPTIĞI İŞLERDEN DOLAYI HERKESİ ETKİLEYEN,İLGİ ODAĞI HALİNE GELEN,LAF DEĞİL PROJE ÜRETEN,ÜRETTİKLERİNİ TOPLUMA VERENDİR. ÜLKE SINIRLARI DIŞINDA DA ÖRNEK OLARAK GÖSTERİLEBİLEN.SÖZDEN ÇOK İŞ ÜRETEREK, BENCİL DEĞİL VERİCİ OLARAK MODEL ALINMALILAR.
.

ARANILAN İNSAN ;
KENDİSİNİ SÜREKLİ VE DEVAMLI OLARAK YENİLEMENİN YOLLARINI ARAR.ÖRNEK GÖSTERİLMESİNE HAYIR DEMEZ AMA BUNU TALEP DE ETMEZ.SORUN ÇÖZÜCÜLERE DESTEK OLUR.
DÜRÜSTTÜR.KİM OLDUKLARINI BİLİR,KANDIRMAYA İHTİYACI  OLMAZ.KENDİLERİNİ BİLDİKLERİ İÇİN ÖZ GÜVENLERİ TAMDIR.
DÜŞÜNCELERİNİ AÇIKÇA SÖYLER , YALANDAN NEFRET EDER VE YALANI BÜTÜN KÖTÜLÜKLERİN ANASI OLARAK GÖREREK YAŞAR.. BU  İNSANLAR CÖMERT ETKİLEŞİMLERİNDE İÇTEN VE TUTARLIDIR..

ARANILAN İNSAN;

BAŞKALARINI ÖNEMSER. ONLARA DEĞER VERMEK VAZGEÇİLMEZ PRENSİBİDİR,
TOPLUMU BİR BÜTÜN OLARAK SEFALETTEN KURTARMAK VE REFAHA ULAŞTIRMAK,
YARATILAN HER ŞEYİ SEVEREK KORUYUP YÜCELTMEK VE,
TOPLUMA KATKI SAĞLAMAYI VAZİFE EDİNİR ,.DOĞRU İŞLERİN VE DOĞRUNUN YANINDA YER ALIR ,UNVANDAN ÖNCE SORUMLULUK DUYGUSUNA DEĞER VERİR.
YOL GÖSTERİR.HİÇ BİR İŞTE ÖVÜNMEZ,ŞÖHRET İSTEMEZ,MAKAMA BAĞLANMAZ,BEN DEYİP ''ADINI''ÖNE SÜRMEZ,

ARANILAN İNSAN ;

HAYATI KOLAYLAŞTIRMAK İÇİN ÇALIŞIR ,BUNUN İÇİN  YAŞAR ,BÜTÜN AMACI İNSANLARIN  MUTLU VE ÖZGÜR  OLMALARINI SAĞLAYACAK İŞLER YAPMALARINI VE HİÇ KİMSEYİ İNCİTMEDEN YAŞAMALARINI SAĞLAYACAK İŞLER SAĞLAMAYA ÇALIŞIR..İŞLERİNDE,İNSANLARIN ANLAYABİLECEKLERİ ŞEKİLDE AÇIK OLMAKTAN MUTLULUK DUYAR.İNSANLARA GÜVENİ TAM OLDUĞUNDAN İNSAN SEVGİLERİ DE KUSURSUZDUR..HALKIN ALEYHİNE OLACAK VE KÖTÜ SÖZ EDİLECEK İŞLERİ YAPMAZ,DEVLET HİZMETİNDE İSE MAAŞI İLE GEÇİNİP,GAYRI MEŞRU YOLLARA SAPIP HALKA KÖTÜLÜK  VE EZİYETTEN KAÇINIR.KUL HAKKI YEMEZ.KÖTÜ ŞÖHRETLE ANILACAK İŞLERLE ADINI KİRLETMEZ.

ARANILAN İNSAN,

AHLAK KURALLARINI HİÇE SAYMADAN,AZ ŞEYLE EN İYİYİ BAŞARMAYI GÖREV SAYARAK,HAK EDENLERE SAYGI DUYAR,ACILARA DAYANIKLI OLMA İRADESİ İLE;
''EDEP ALTINDAN HAYIRLIDIR'' DİYE DÜŞÜNÜR,İYİ HUY VE BİLGİLERLE
HAYATTA BAŞARILI OLMAK İÇİN YAPACAKLARINI SÖYLEDİKLERİ ŞEYLERİ YAPAR.,YERİ GELDİĞİNDE BAŞKA İNSANLARIN DA DESTEĞİNE İHTİYAÇ DUYDUĞUNDA YARDIM ALIR.,BİLMEDİĞİ ŞEYLERİ ÖĞRENİR. TARİHTE İYİ İŞLERİN ADAMI OLAN VE İYİ ŞÖHRETLE ANILAN  ÖRNEK İNSANLARDAN FAYDALANIR.DEĞERLİ İNSAN SAYISININ ARTMASINA VE  TAKLİTLERİNİN AZALMASINA ÇALIŞIR.

ARANILAN İNSAN;

MUTLULUKLARIN YAŞANDIĞI BİR ÇEVRE VE  ÜLKE DE YAŞAMAK İÇİN; BU GÜN İNSANLARIN MUTLULU YAŞAMASINI SAĞLAYAN  DEĞER YARGILARI GİTTİKÇE AZALMAKTA, İNSANLAR  KAYBOLAN BU DEĞER YARGILARINI YAŞATMAK İÇİN BİR YERDEN BAŞLAYIP KÖTÜ HUYLARINDAN,İŞLERİNDEN VAZGEÇMELİ,YAŞAMINDA YENİ BİR SAYFA AÇARAK RAHMETLE ANILAN,BULUNDUĞU YERE ŞEREF VEREN, DEĞER KATAN,DÜNYADA VE ÜLKESİNDE HUZURUN OLMASI İÇİN YAŞAYAN MERHAMETLİ,İNSAN OLMALIDIR,AZ ŞEYLE EN İYİYİ BAŞARMA ANLAYIŞI İLE DOĞRU SÖZÜ SÖYLEMEKTEN KİM OLURSA OLSUN SAKINMADAN YAŞAMALI.


BİLAL GÜRER

   BURSA
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder