9 Şubat 2014 Pazar

ERDEMLİ İNSAN;

DUYGULARA VE FİKİRLERE BİREYSEL OLMADAN,MİLLETİNİN VE İNSANLIĞIN MUTLULUĞU AÇISINDAN BAKAR.BUGÜN GİRDİĞİ YOLU BULMAKTA ZORLUK ÇEKEN İNSANLIĞIN,DAHA MUTLU BİR GELECEK İNŞA ETMESİNE KATKIDA BULUNUR.
TOPLUMUN UMUDUNU YİTİRMESİNİ ENGELLEMEYE ÇALIŞIR.İNSANIN TOPLUMSAL DEĞERLERLE BARIŞIK AMA BAŞKA DEĞERLERE DE SAYGI DUYMASINI HEDEFLER.
MİLLETİNİN SEVİN VE TASADA BİRLİK OLMASINI ÜLKÜ EDİNİR.

ERDEMLİ İNSAN;

ÇALIŞKANDIR.HAYATIN HER EVRESİNİN KURALLAR MANZUMESİ OLDUĞUNU KABULLENİR.KARŞISINDAKİNİN ETNİSİTESİNE,İNANCINA,CİNSİNE VE RENGİNE DEĞİL;
SADECE İNSAN OLMASINA DEĞER VERİR.TÜM BU FARKLILIKLARIN ORTAK MUTLULUĞU İÇİN PROJE ÜRETİR.

ERDEMLİ İNSAN;

GÜVEN VERİR.MANTIKLI,AZİMLİ VE YARATICIDIR.BİRLİĞİ VE DİRLİĞİ SAVUNAN HER KİŞİ VE GRUBA SAHİP ÇIKAR.ONLARIN BU ÜLKENİN ÇİMENTOSU OLDUĞUNU BİLİR.
,
ERDEMLİ İNSAN;

YAŞADIĞI ÇEVREDE DÜRÜST OLARAK YAŞAYAN, KOMŞULUĞUN GEREKLERİNİ MÜKEMMEL YAPAN, ZİHNİNİ ERDEMLİ OLMAK İÇİN YORAN ,DOĞRU OLAN NEYSE ONUN YANINDA OLMAYA ÇALIŞAN,CANA YAKIN,İYİ GÖREN ,İYİ DUYAN,ÖFKELENMEDEN KENDİSİNE SORU SORMASINI BİLEN,EN ÖNEMLİSİ DE ''KAZANDIKLARI ZAMAN ADALETİ DÜŞÜNEN '' OLMAYI .ERDEMLİ İNSAN OLMANIN ŞARTI OLARAK GÖRÜR.

ERDEMLİ İNSAN;

DÜNYEVİ KAZANÇ İÇİN ÜLKÜSÜNÜ ÇİĞNEYENİN,O ÇİĞNEDİKLERİNİ BİR KAMBUR GİBİ SIRTINDA TAŞIMAYA MAHKUM OLACAĞINI,KÖTÜLERİN GÖZÜNE GİRMEYE ÇALIŞTIĞINDA İYİLERLE YOLLARININ HIZLA AYRILACAĞINI,DEĞERİNİ KAYBEDECEĞİNİ BİLİR.

ERDEMLİ İNSAN;

İNSANIN TEK BAŞINA DÜRÜST OLMASI YETMEZ,YANLIŞ BİR ARKADAŞININ KURBANI OLARAK,YAŞAMINI ZEHİR ETME ŞANSSIZLIĞI DA YAŞAYABİLİR. ÇIKAR KARŞILIĞI KURULAN DOSTLUKLAR BİR GÜN MUTLAKA ACI NETİCELERLE SONUÇLANIR.HATTA ERDEMSİZ BİR ADAMIN İBADETİ BİLE KÖTÜ ÖRNEK OLUR.SONRADAN PİŞMAN OLACAĞI BİR İŞİ YAPMAZ.ERDEMİLİ OLMANIN ÖZELLİKLERİNİ     YAŞAYARAK,,PAYLAŞARAK ÇOĞALTIR.KENDİSİNİ DEVAMLI YENİLEYEBİLENDİR.

ERDEMLİ İNSAN,

DEĞERLİ BİR İNSAN GÖRDÜĞÜ ZAMAN ONUN SEVİYESİNE ULAŞMAK İÇİN ÇABA SARF EDER. ÇÜNKÜ,DEĞERLİ İNSANLAR HİÇ BİR ZAMAN YALNIZ KALMAZLAR,ONLAR NEFS VE AKLINI MÜKEMMEL KONTROL EDERLER,KOLAY KOLAY SİNİRLENMEZ,GÖRDÜĞÜ HER KÖTÜ İŞİ NASİHAT OLARAK GÖRÜR,BU DA BELALARDAN KURTULMASINI SAĞLAR ÖLÇÜLÜ KONUŞUR,BAŞKALARINI SEVİNDİRİNCE SEVİNİRLER,MADDİ VE MANEVİ TÜKETİMDEN UZAK YAŞARLAR. YEME-İÇME VE EĞLENCEDE AŞIRIYA GİTMEZ,KÖTÜ ÖRNEK OLMAZLAR.
 .
ERDEMLİ İNSAN,

KENDİ RUHUNU ALDATAN OLURSA  HER TÜRLÜ KÖTÜLÜĞE ALET OLUP,AHLAK KURALLARINI ÇİĞNEYEREK  HARAM PARANIN ESİRİ VE SONUCUNDA BAŞINI YERE EĞEN OLACAĞINI BİLİR.UTANMA DUYGUSUNU KAYBETMEDEN.AKLININ UYGUN BULMADIĞI İSTEKLERİ YAPMAZ.BAŞKALARININ MUTSUZLUĞU ÜZERİNE MUTLULUK KURMAZ,CİMRİLİĞİ KABULLENMEZ,NEFSİNE UYMAZ VE KENDİNİ BEĞENMEZ.
HER ŞEYİN ANA MERKEZİNİN İNSAN OLDUĞUNU BİLİR.

ERDEMLİ İNSAN,

BİLMELİSİN Kİ,DÜNYA SENİ MIKNATIS GİBİ KENDİSİNE ÇEKİYOR,TATLI YÜZÜYLE KOLAY KANDIRIYOR,MALI,MÜLKÜ,SÜSÜ,MAKAMI,TAKISI VE SAHTE DOSTLARI NİCE AYAKLARI BAŞ,NİCE BAŞLARI AYAK YAPIYOR.MALI,MÜLKÜ,MAKAMI MAĞRUR OLMANIN YOLU OLARAK GÖRÜYOR.SENİ MENFAATÇİ,FIRSATÇI,GADDAR YAPIYOR.
.
ERDEMLİ İNSAN ;

BİLGE VE DANIŞILAN,HIRSINI İNSANLARIN MUTLULUĞU İÇİN KULLANAN,DÜNYAYI İYİ OKUYAN,GÖRÜŞÜ GENİŞ,GÖNÜL GÖZÜ AÇIK,BAKTIĞINI GÖREN,SAKİN,İNAT OLMAYAN,HATALARINI KABULLENEN VE DERS ALAN,BÜYÜĞÜNÜ KÜÇÜĞÜNÜ,İYİYİ KÖTÜYÜ BİLEN,BUNLARI AYIRT EDEN,CESUR,AŞIRI UÇLARDA OLMAYAN,AKLI VE MANTIĞI ÖN PLANA ÇIKARAN DENGELİ VATANSEVER,GÜZEL AHLAKLI,YENİLİKLERE AÇIK,MADDİYATA ÖNEM VERMEYEN,ADALETLİ,VE KİN TUTMAYANDIR.

ERDEMLİ İNSAN;

HATA YAPTIĞINDA,GÖNÜL KIRDIĞINDA ÖZÜR DİLEMESİNİ BİLİR. .

ERDEMLİ İNSANLAR;

MİLLETLERİN HAYATINDA ÇATLAYAN TOPRAKLARIN SUYU,
KOLU OLMAYANIN KOLU,
KARANLIĞIN  IŞIĞI,
YAPRAĞIN DALI,
GARİPLERİN,MUHTAÇLARIN DAYANAĞI
HEDEFE YÜRÜMEK İSTEYENLERİN AYAĞIDIR,

GASPIRALININ DEDİĞİ GİBİ:

''DİLDE,FİKİRDE, İŞTE BİRLİĞİN MİMARIDIR.''

DİLİMİZ DOĞRULARI SÖYLESİN,
AKLIMIZ FİKRİMİZ ERDEMLİ BİR İNSAN OLMAK İÇİN ÇALIŞSIN
İŞİMİZDEN,ÜRETTİKLERİMİZDEN İNSANLIK FAYDALANSIN.

'' İNSAN OLARAK İNSAN GİBİ HAREKET ETMEK''KAREKTERİMİZ OLSUN.
DİYENDİR.

BİLAL GÜRER

  BURSA

9.ŞUBAT.2014


1 yorum:

  1. Güzel bir yazı olmuş,erdemli insan her şeyden önce iyi niyetli insandır,bilgisini mevkisini kötüye değil çevresinin yararına kullanır.Hata yapar ancak yaptığı hatalardan ders çıkarıp başkalarına tecrübeleriyle örnek olmayı da bilir.Herkesin bunu özümsemesi gerekir

    YanıtlaSil