24 Mart 2014 Pazartesi

SAYGI DUYULAN BİR İNSAN OLMAK İÇİN ,

GÜZEL BİR ŞEYDİR,SAYGI DUYULAN İNSAN OLMAK. BU İNSAN,HER TÜRLÜ İMKAN İÇERİSİNDE YALNIZ AİLE FERTLERİ VE ÇEVRESİ İLE YAŞAMAKTAN HOŞLANMAZ.ELİNDEKİ  İMKANLARI BAŞKALARI İÇİN DE KULLANIR,KENDİNİ BİLEN HERKES TARAFINDAN,ÖRNEK GÖSTERİLEN VE ÖRNEK ALINAN BİR DEĞERDİR.  SAHTE DAVRANIŞLARI OLMADAN AKIL VE SEVGİ GÜÇLERİNİ GELİŞTİRİR ONUN MEYVELERİNİ TOPLUMA SUNAR. SAYGIYA LAYIKTIRLAR VE TOPLUM ONLARIN ÜRETTİĞİ İLE HUZURLU,SAĞLIKLI VE MUTLU YAŞAMAKTADIR.HER ALANDA YOKSUL OLMAMAK İÇİN ÇALIŞIR,PARASINI,BİLGİSİNİ HARCAMASINI BİLİR,KAZANDIĞINDAN AZ HARCAR.CAHİLLİĞİN VE YOKSULLUĞUN,İNSAN MUTLULUĞUNUN EN BÜYÜK DÜŞMANI OLDUĞUNU BİLİR;AKIL DIŞI TUTKULARIN ÜRÜNÜ OLAN YIKICI,BOZUCU VE SÖMÜRÜCÜ DÜŞÜNCELERLE MÜCADELE EDER.YOKSULLUĞUN,HÜRRİYETİ  KISITLAYIP DEĞERLİ İŞLERİN YAPILMASINA BAZILARININ DA ENGELLENİP,AZININ YAPILMASININ SEBEBİ OLARAK GÖRÜR.BAŞARISIZLIKLARI TALİHSİZLİK OLARAK GÖRMEZ,HER İNSANIN BİR KABİLİYETİNİN OLDUĞUNU DÜŞÜNEREK İNSANLARIN KABAHATİ KENDİLERİNDE ARAYARAK,İHMALKAR,İDARESİZ ,KISIR DÜŞÜNEN VE TEMBEL OLMAMASI İÇİN ÇALIŞIR.

SAYGI DUYULAN İNSANLAR;
DİKKATLİ,GAYRETLİ,DOĞRULUĞU ÖN PLANDA VAZGEÇİLMEZ DEĞER OLARAK GÖRÜR,METOTLU,DÜZENLİ VE HIZLI DÜŞÜNEREK ÇALIŞIRLAR.BUNLARI KÜÇÜK ŞEYLER OLARAK GÖRMEZ.HAYAT KÜÇÜK ŞEYLERDEN MEYDANA GELİR DİYE DÜŞÜNÜR.HER KÜÇÜK ŞEYİN ÖNEMLİ OLDUĞUNU VE KÜÇÜK İHMALLERİN BÜYÜK ZARARLARA DA YOL AÇTIĞINI, AYNI ZAMANDA BÜYÜK MUTLULUKLARINDA SAĞLAYICISI OLDUĞUNU BİLİR.. SAHTE ,GÖSTERİŞTEN UZAK VE SADE YAŞAYIP FAYDALI İŞLER YAPMAK İÇİN ÇALIŞIR. BU İNSANLAR, ,VİCDANEN,KALBEN VE RUHEN -MANEN VE MADDETEN-KENDİLERİNİ GELİŞTİRMİŞ,UTANILACAK İŞLER DEĞİL ŞEREF DUYACAĞI İŞLER YAPMAK İÇİN ÇABALARLAR.BÖYLE YAŞAMAK,İNSANIN BÜYÜK MUTLULUKLAR ALACAĞI ,BAŞARILARLA DOLU BİR HAYAT VE SATIN ALINAMAYACAK MANEVİ BİR MUTLULUKLA BERABER HEM KENDİNİNKİNE,HEM DE BAŞKALARININ HAYATINA SAYGI DUYAR.

SAYGI DUYULAN İNSANLARIN AMACI;
HER İNSANIN YAPACAĞI İŞLERİ OLDUĞUNU VE BU KABİLİYETLERİNİ GELİŞTİRMEK
ZORUNDA OLDUKLARINI BİLİR.AKIL,EMEK,GÖZ NURU VE,ALIN TERİ İLE.ELDE ETTİĞİ PARA,KUVVET VE MEVKİ,ŞEREF VEYA ŞÖHRET İLE SONU TATLI OLAN İŞLER ÜRETMEYİ AMAÇLAR.PARANIN RUHUNU ESİR ALMAMASINA DİKKAT EDER.PARAYLA NE KİMSEYİ  SATIN ALMAYI NE DE PARA İLE SATILMAYI DÜŞÜNMEZ. AKLININ,RUHUNUN,İSTERSE DE ALIN TERİNİN SAYESİNDE OLSUN. SONUÇTA ISTIRAPLAR YARATMADAN BARIŞ İÇİNDE BAŞKALARININ HAKLARINA SAYGI DUYULARAK YAŞANILAN BİR HAYAT YAŞAMAK İÇİN ÇABALAR.MANEVİ YÖNDEN TATMİN OLUP GURUR DUYACAĞI İŞLERİN ADAMI OLMAYI HEDEFLER,.NEFRET VE ÖFKENİN ELİNE DÜŞMEDEN İNSAN OLDUĞUNU VE KENDİSİNİ İNSANLAŞMA YÖNDE DAHA DA GELİŞTİREREK ,AKILLICA VE GAYRETLE ÇALIŞARAK ''İYİ İNSAN'' OLMA ÖZELLİKLERİNİ TAM MANASI İLE TAŞIYARAK AYNI ZAMANDA  BUGÜNÜN İŞİNİ YARINA BIRAKMADAN DÜZENLİ OLARAK YAŞAR..

SAYGI DUYULAN İNSANLAR;
MANEVİ MUTLULUĞU MADDİ ŞARTLAR YA DA DUYGUSAL DOYUM İLE ELDE ETMEZ. ADİL VE NAZİK TAVIRLARIYLA YAŞAMA ANLAYIŞINDAN VAZGEÇMEDEN  YAŞAMINI ZENGİNLEŞTİREREK MUTLU YAŞAR.;ASGARİ ÖLÇÜDE KALİTELİ BİR YAŞAM İÇİN AŞIRIYA KAÇMADAN HUZURLU OLMAYI AHLAKİ TUTUM VE DAVRANIŞLARA BAĞLI YAŞAYARAK ELDE EDER.MUTLU YAŞAMAYI DEVAMLI KILMAK İÇİN DE MUTSUZLUĞUN CEHALETTEN KAYNAKLANDIĞINI BİLİR..CEHALETLE MÜCADELE EDEREK ARZU VE NEFRETİN KAYNAĞINI KURUTMAYA ÇALIŞIR İNSANLARIN,ACI ÇEKMESİNE SON VERMEYE ÇALIŞIRKEN ACININ KAYNAKLARINI BULUP ÇÖZÜM YOLLARINI ARAR.ASİL VE CÖMERT BİR RUHLA HAYATTAN VE GELECEKTEN ENDİŞE DUYMADAN YAŞAR.HER ŞEYE OLUMLU BAKAR.ACI ÇEKMENİN BİLE OLUMLU YÖNLERİNİ GÖRÜR.ACI ÇEKENLERİN HAYATIN KIYMETİNİ DAHA İYİ ANLADIĞINI,ACININ,GÜZELLİKLERİ KEMİRDİĞİNİ VE HER ACIDAN BİR ŞEY ÖĞRENİR.VİCDANI,AKLININ,RUHUNUN,YAPTIĞI İŞLERİN,DİLİNİN,YAŞAMA BİÇİMİNİN BEKÇİSİ YAPAR.GERÇEK YÜZÜMÜZÜN,İÇİMİZİN SESİ OLDUĞUNU BİLDİĞİNDEN YANLIŞ İŞLERİN YAPILMASINI ENGELLER VİCDANDIR DİYE BİLİR.


SAYGI DUYULAN İNSANLAR;
HERKES BİZİM KADAR MUTLU OLSUN,ACI ÇEKMEDEN YAŞASIN DİYEREK,BÜTÜN KALBİYLE  GÜZELLİKLER ÜRETMEK  İÇİN YAŞAR.BÜTÜN İNSANLARIN SORUNLARIYLA İLGİLENİR,DOST DÜŞMAN DEMEDEN.BAŞKALARINI AFFEDEN KENDİ HATASINI AFFETMEYEN VE,DOĞRU İŞLERİN ADAMI OLARAK YAŞAR.DUYARLI OLUP,SIR SAKLAYAN,KÖTÜLÜKLERDEN KAÇAN VE SEVMESİNİ BİLEN ADAMDIR.

''MENFAATLERİNİ SEVDİĞİN KADAR İNSANLARI SEVMEZSEN ADAMIM DİYE GEZMEYE HAKKIN OLMAZ''


BİLAL GÜRER
  BURSAHiç yorum yok:

Yorum Gönder