13 Mayıs 2014 Salı

BİRBİRİMİZİ SEVMEK:

''SEVGİ,RUHU GÜZELLEŞTİRİR''
''SEVGİ,KARŞILIKLI OLURSA MUTLULUKLAR YAŞANIR''
''SEVGİNİN YAŞAMASI İÇİN SİLAHA GEREK YOKTUR''
''SEVGİ, İP OLMADAN İNSANLARI BİRBİRİNE BAĞLAR, OLMAZLARI OLDURUR..''

İNSAN,TABİATI GEREĞİ MEDENİ BİR VARLIKTIR.BİR DİĞER İNSANA DUYDUĞU BAĞLILIK HİSSİ YAŞAMASI İÇİN GEÇERLİ OLAN VE HİÇ DE KÜÇÜMSENMEYECEK ÖNEMDE BİR İHTİYAÇTIR.KÜÇÜK BENCİLLİĞİMİZ OLMADAN,DUYGUSAL VE TEMİZ DÜŞÜNCELERLE BİRBİRİMİZİ KORKUSUZCA KUCAKLAMAK VE, BİRBİRİMİZİN İNSAN ELİNİ TUTARAK MUTLU OLMANIN YOLLARINI BULMALI,ARALARINDAKİ İLİŞKİYİ GELİŞTİRİP SEVGİYLE DOLU BİR HALE GETİRMELİDİR. İNSANLAR BİLMELİ Kİ KUŞ TEK KANATLA UÇAMAZ İNSAN DA TEK BAŞINA YAŞAYAMAZ.BİRBİRİMİZİ SEVERKEN DEĞERLERİMİZİ YİTİRİP ONA ZARAR VERMEDEN, KİMSEYE HAKSIZLIK ETMEDEN  BİR ARADA YAŞAMAK ZORUNDA DEĞİL'MİYİZ?RUHUMUZ SEVGİ ADINA,AZ ŞEYLERDEN ÇOK ŞEYLER ÜRETME,ESKİYİ YENİ YAPMAYI BECERMELİDİR. İNSANLAR BİRBİRİNDEN HOŞLANMA, BİRBİRİNİ ART NİYET DÜŞÜNMEDEN SEVME,BİN BİR TÜRLÜ MUCİZELERİ  İÇ GÜDÜSÜYLE AYRIM YAPMADAN ACI,TATLI HER ŞEYİ PAYLAŞMALI.''AYIP'', ''GÜNAH'',VE ''YASAK''GİBİ DEĞERLERİN VE DAVRANIŞLARIN NE OLDUĞUNUNU BİLMELİ VE BÜTÜN İYİ ŞEYLERİN,HER ZAMAN BÜYÜK VE GÜZEL OLACAĞINI BİLMELİDİR. SEVGİNİN OLDUĞU BİRLİKTELİĞİ SÜRDÜRMEK BAŞARIYI GETİRİR.İNSAN,BİRBİRİNİ SEVMEK KADAR BİRBİRİNE GÜVENMEK,İNANMAK GİBİ İNSANCIL İHTİYAÇLARA DA MUHTAÇ OLDUĞUNU GÖZ ARDI ETMEMELİDİR. HUZURSUZ OLMAMAK VE ÇILDIRMAMAK İÇİN DEĞER SİSTEMLERİMİZİ BİRBİRİMİZİ SEVMEK İÇİN GELİŞTİRMELİYİZ.YAŞAMIMIZDA, SEVMENİN,SEVİLMENİN VE GÜVENİN OLMAMASI HALİNDE İNSAN OLARAK ÇOK SAĞLIKLI OLSAK DA,EN KONFORLU EVLERDE YAŞASAK DA, YA DA İSTEDİĞİMİZ DÜNYALIKLARIN HEPSİNE SAHİP OLSAK DA MUTLU OLABİLİR'MİYİZ Mİ?BEN MERKEZLİ DÜŞÜNMEYEN ACI VE SIKINTILAR YAŞAMADAN,HAYATTA DOĞRU,GÜZEL VE BUNLARIN SEMBOLÜ OLAN NE VARSA BİRBİRİNİ MADDİ VE MANEVİ MENFAAT DÜŞÜNMEDEN SEVEN İNSANLAR  MUTLU YAŞARLAR.BU DA HACI BEKTAŞİ VELİNİN DEDİĞİ GİBİ ''BİR OLALIM,PİR OLALIM,DİRİ OLALIM'' OLAMAZSAK KIYAMET KOPAR. BİRBİRİMİZİ SEVMEKTE AÇ OLALIM,SÖNMEYEN BİR ATEŞ,YILMAYAN BİR CESARET VE TÜKENMEYEN BİR UMUT OLUP GÖNÜL BİRLİĞİNİN KUVVETİ İLE YAŞAMDAN DAHA ÇOK ALACAKLAR ÇIKARIP SAVAŞI DEĞİL BARIŞI YAŞAMAK İÇİN İLETİŞİMİ İYİ KURALIM.SEVELİM Kİ SEVİLMEYİ BEKLEMEYİ HAK EDELİM.İNSAN OLARAK,HER İKİ CİHANDA DA CENNETTE OLMAK İSTİYORSAK BİRBİRİMİZE GÜVENİP''İNANÇ-UMUT- VE SEVGİYİ''BİRBİRİMİZDEN EKSİK ETMEDEN YAŞAYALIM.BEŞ DUYU ORGANLARIMIZI AKLIMIZ GÜZELLİKLERE KOŞTURUP,GEÇMİŞTE YAŞANAN MUTSUZLUKLARA İYİ BAKIP,MUTSUZLUĞUN SEBEPLERİN İYİ GÖRMELİ,İYİ YA DA KÖTÜ,OLANLARDAN DERSLER ÇIKARMALIDIR.

GÜNÜMÜZDE HOŞLANMA,SEVME,BEĞENME GİBİ DUYGU VE DÜŞÜNCELERİN SAÇMALIK OLDUĞUNA İNANAN, BİRBİRİNDEN KUŞKU DUYARAK, BİRBİRİNE GÜVENMEYEREK YAŞAYAN , YALNIZLIĞIN KAHREDİCİ PENÇESİNE DÜŞEN İNSANLARIN SAYISI HIZLA ARTMAKTADIR.İNSAN İÇİN SEVMEK VE SEVİLMEK, BAŞKALARI TARAFINDAN DEĞER VERİLMEK İNSANIN SAHİP OLABİLECEĞİ EN GÜZEL DUYGULARDIR.BUNUN İÇİN DE İŞ HAYATINDA,EVLİLİKTE,BİREBİR İLİŞKİLERDE VE SOSYAL HAYATTA BAŞARILI,ÜLKEMİZDE HUZURLU OLARAK BİRBİRİMİZİ İÇİMİZDEN GELEN SEVGİ İLE SEVEREK,MUTLU YAŞAYABİLMEK İÇİN KALPLERDEN KALPLERE GİDEN YOLLARIN;KİNSİZ,ÖFKESİZ,İNTİKAM,İHTİRAS,HİDDET VE ŞİDDET GİBİ KÖTÜ DUYGULARDAN ARINMIŞ OLMASI GEREKİR.BU GÖREVDE AKIL SAHİBİ OLAN İNSANA DÜŞMEKTEDİR.İNSANLAR BİRBİRİNE HEP MUHTAÇ OLARAK YAŞAR,İYİLİK YAPMAK,BİRBİRİNE DEĞER VERMEK İNSANLARIN İÇİNDEN GELİR BU DA İLETİŞİM İLE SAĞLANIR.BİRBİRİMİZLE GÜLÜMSEMEYLE,EL SIKIŞMAYLA,KUCAKLAŞMAYLA,GÖZ TEMASIYLA,GÜLÜMSEMEYLE, DOKUNMAYLA,SARILMAYLA,BAĞRIMIZA BASMAYLA VE BENZERİ ÇOK SAYIDA GÜZEL DAVRANIŞLARLA KONUŞUR BİRBİRİMİZİ SEVERİZ.BİR KUCAKLAŞMA PEK ÇOK MESAJ GÖNDEREBİLİR.BİR BAKIŞ BİLE,BİNLERCE SÖZCÜĞÜ İFADE EDEBİLİR.BU SÖZSÜZ MESAJLARINDA ANLATTIKLARI SEVGİNİN EN YÜKSEK DÜZEYDE OLMASINI,İYİ VE GÜZEL ŞEYLERİ İSTER,İNSANLAR;AYRILIĞA DÜŞMEDEN BİRBİRİNİ SEVMEYİ BECERMELİDİR. BİRBİRİNDEN IŞIK ALIP IŞIK VERMELİDİR. KALPLERİNİ KÖTÜLÜKLERİN İŞGALİNDEN KURTARIP,GÖNÜL TERBİYESİNİ İYİ ,SEVGİYİ CAN SUYU YAPARAK,HAYATINI SAĞLIKLI KILIP,DOĞRU ZAMANDA, DOĞRU İNSANLAR İLE DOĞRU YERLERDE OLMALIDIR. İYİ VE ÜRETKEN BİR YAŞAM İÇİN OLUMLU İLİŞKİLERİN İNSANA FİZİKSEL,PSİKOLOJİK VE AKILSAL YÖNDEN İYİLİK VE BAŞARI GETİRDİĞİNİ GÖZ ARDI ETMEMELİDİRLER. BİRLİKTE ÇALIŞMAK VE BİRLİĞİ SÜRDÜRMEK HER ZAMAN BAŞARI GETİRİR.HER ŞEY BENİM OLSUN DİYEREK YAŞAMAK DA GÖNÜL BİRLİĞİNİ BOZAR.KONUŞMA VE DİNLEME SANATINI BİLMEK 
BİR ŞEYİ 'BİLMEK','SÖYLEMEK'GÜZELDİR,AMA ONU 'YAPMAK'DAHA ZORDUR,BİLMEK VE BİLDİKLERİNDEN BAŞKALARININ DA YARARLANMASINI SAĞLAMAK GEREKİR.MEHMET AKİF ERSOYUN DEDİĞİ GİBİ,''SÜLEYMANİYE CAMİSİNİ YIKMAK İÇİN ÜÇ BEŞ ÇAPULCU GEREK,YAPMAK İÇİN İSE BİR KANUNİ SULTAN SÜLEYMAN,BİR DE MİMAR SİNAN GEREK'' İLAVE OLARAK 'TA DİYELİM Kİ İNCE RUHLU SANATKAR VE GÖNÜLDEN ÇALIŞAN İŞÇİLER GEREKMEZ Mİ ACABA?

BİRBİRİMİZİ SEVMEK,MEDENİYET YARIŞINDA OLABİLMENİN İLK TEMEL TAŞIDIR. ATALARIMIZ,TAŞ TAŞ İLE BİNA OLUR DEMİŞ.KENDİ DEĞERLERİMİZİ İHMAL ETMEDEN YAŞAMA DEĞERLERİMİZİ DÜNYA KAMUOYUNA TAŞIYARAK,SİYASETTE,HUKUKTA, BİLİMDE,,KÜLTÜRDE,SPORDA,SANATTA ÇATIŞMA YERİNE BİRLİK VE BERABERLİK İDEALİNİN MİMARI OLMAYA ÇABA HARCAMALIYIZ.YAŞANABİLİR BİR ÜLKE VE DÜNYA İÇİN BUNA İHTİYACIMIZ VAR.UNUTMAMAK LAZIM ''BİRLİKTEN KUVVET DOĞAR''
KÜRESEL DALGALARIN ETKİSİNİ HIZLA ARTIRDIĞI GÜNÜMÜZDE,KÜLTÜREL BOZULMALAR  HIZLA ARTMAKTADIR VE BOZULMALAR HAYATIMIZDA BÜYÜK ÖNEM TAŞIMAKTADIR. BİLGİ VE TEKNOLOJİDEKİ GLOBAL BİRLEŞMELER KÜLTÜR HAYATIMIZI BOZMAKTA,ORTAK YAŞAMA GÜZELLİKLERİMİZİ ETKİLEMEKTEDİR.BUNUN İÇİN GELECEK NESİLLERE KARŞI DUYDUĞUMUZ SORUMLULUK,GEREKSE KENDİMİZE KARŞI DUYDUĞUMUZ ÖZ SAYGI NEDENİYLE BİRBİRİMİZİ SEVME İŞBİRLİĞİMİZİ GÜÇLENDİRME
İLE HAK ETTİĞİMİZ MUTLULUKLARI YAŞAYABİLİRİZ.BİZ İŞİMİZE GELDİĞİ GİBİ DEĞİLDE,
İNSANLAR ARASINDA TÜM SEVGİ DOLU İLİŞKİLERİN ÇOĞALTILARAK,GÜÇLENDİRİLEREK BİRBİRİMİZİ SEVMEK,YALNIZLIĞINI ALT ETMEK VE GÜZELLİKLERLE YAŞAMAK İNSAN OLARAK VAZİFEMİZ OLMALIDIR.

''BİRLİK VE BERABERLİKTE BEREKET,RAHMET,KUVVET,AYRILIKTA ACI,ISTIRAP VE YOKLUK VARDIR .'' DÜNYA HIRSI,PARA VE ŞÖHRET UĞRUNA BU DEĞERLERİ YOK ETMEK DOĞRU İŞLERİN ADAMI OLMAMAK OLUR.

BİLAL GÜRER

3 yorum:

 1. İnsanların başkalarını sevmesi için önce kendini sevmesi ve farklılıklara saygı göstermesi gerekir.Bu şart olmadığı zaman arkadaşlıklar,dostluklar bir nevi ticari ortaklık gibi menfaat ilişkisinden öteye geçmez.Sevgiyi itibarsızlaştıranlar ve insanlara güvensizlik aşılayanlar da bu kişilerdir.Belirttiğiniz gibi insanın elindekilerinin yalnız iken bir kıymeti olmaz.Başkalarıyla mutluluğunu paylaşmak ister.Gezdiği bir yeri anlatır beğendiği bir kitaptan bahseder yeni bir araba alınca çevresine haber verir vs gibi.Ülkemizin kalkınmasından bahsetmişsiniz,birlik beraberlik olması bu coğrafyada ayakta kalabilmemiz için temel şarttır.Çünkü dışarıdan kolay kolay yıkılamayan yıkılsa da küllerinden doğmayı bilen bir millettiz,bu yüzden birlik beraberlik bizim en önemli değerlerimizden biridir ve genelde ülkeyi kaosa sürüklemek isteyenler ayrışmayı körükler.Bu zamana göre değişir,bazen siyasi olur,bazen mezhepsel hatta spor klüplerine kadar inmiştir.Çünkü maalesef insanımız iş ile arkadaşlığı karıştırdığı gibi düşünceler ile kişiyi de karıştırmakta ona göre cephe almaktadır.Sizin gibi düşünmeyen insanlarla da çok iyi vakit geçirebilir hatta sizle aynı düşünenlerden öğrenebileceklerinizden çok daha fazlasını öğrenebilirsiniz.Bence asıl üzerinde durulması gereken konulardan biri de budur
  Emir

  YanıtlaSil
 2. Bilal, Sevgiyi bulmak ve yaşamak herhalde mutlu insanlar ülkesinde mümkün.Türkiye gibi her günü problemli ülkede sevgiyle bakmak zor olsa gerek. Ben şahsen eski arkadaşlarımla olunca daha bir canlı ve sevgi dolu oluyorum.
  Yazılarının devamını okuyacağımı bilmemi isterim.
  Sevgi ile kal.
  Mahir Güngör

  YanıtlaSil
 3. Abi Çok Güzel Yazmışsın Ellerine Emeğine sağlık. Fakat Günümüzde Daha dogrusu Türkiyemizde Kültürel Yozlaşma Yolunda Emin Adımlarla ilerliyoruz. Biz Seviyoruz Ama Neyi. Atalarımız TÜRK'ün Türk'ten Başka Dostu yoktur Demiş. Ama Günümüz gençleri çıkar gözetmek için birbirlerini seviyorlar dostluk kuruyorlar. Milli Bilinç ve irade ile biz TÜRK'lerin Aşamayacağı Engel Yok.Birbirimiz, Sevdiğimizde saygı Duydugumuzda SADECE KENDİ ÇIKARLARIMIZI DÜŞÜNMEDİĞİMİZDE TOPLUM OLARAK BİRBİRİMİZE BAĞLANABİLİRİZ..

  YanıtlaSil