2 Nisan 2014 Çarşamba

SAYGI DUYULAN BİR İNSAN OLMAK İÇİN ,

GÜZEL BİR ŞEYDİR,SAYGI DUYULAN İNSAN OLMAK.GÜZEL HUYLU  VE CÖMERT OLUP SEVİLMEK,ANILMAK,CİMRİ OLUP UNUTULAN,.DERTLİNİN DERDİNE ÇARE,SEVİNÇLİNİN SEVİNCİNİ ARTIRAN OLMAK. ELİNDEKİ  İMKANLARI BAŞKALARI İÇİN DE KULLANMAK.,KENDİSİNİ BİLEN VE HERKES TARAFINDAN,ÖRNEK GÖSTERİLEN, KALP VE KANAAT ZENGİNİ OLMAK, SAHTE DAVRANIŞLI OLMADAN,TATLI DİLLİ, İNCE ZEVKLİ,  SEVGİ GÜCÜ YÜKSEK OLMAK.

TOPLUM BU İNSANLARIN ÜRETTİKLERİ  İLE HUZURLU,SAĞLIKLI VE MUTLU YAŞAMAKTADIR. İNSAN;ELİNİ,DİLİNİ, VE GÖNLÜNÜ ZENGİN ETMEK İÇİN ÇALIŞMALI YAPTIĞI İYİLİKLERİ UNUTMALI VE BAŞA KALKMAMALI,PARASINI VE ZAMANINI YERİNDE KULLANMALI,ÇÜNKÜ ZAMAN PARA   KAZANDIRIR,GÜÇLENDİRİR,KILIÇTIR SEN ONA HAKİM OLMAZSAN O SANA HAKİM OLUR,SANA VE  DOLAYISIYLATOPLUMA ZARAR VERİR.İNSAN;KAZANDIKLARINI DEĞERLENDİRMELİ, KAZANDIĞINDAN AZ HARCAMALI.KULLANMASINI BİLMEZSEN PARA VE MAKAMIN İNSANA ÇOK SUÇ İŞLETTİĞİNİ BİLMELİDİR,

SAYGI DUYULAN İNSAN;
BEDAVA MUTLULUK PEŞİNDE KOŞMAZ,İNSANA RAHAT FAKAT HAYSİYETSİZ BİR YAŞAM SAĞLAMANIN GURUR İNCİTİCİ BİR DAVRANIŞ OLDUĞUNU,BUNUN DA SOSYAL HUZURSUZLUKLARIN YAŞANMASINA, KÜLTÜREL DEĞERLERİN ÇÜRÜMESİNE SEBEP SEBEP OLACAĞINI,.İNSANIN, YANLIŞI REDDETMESİNİ,NEYİ VE NELERİ KENDİSİNDEN UZAK TUTACAĞINI,VERMEDEN ALMAYI DÜŞÜNMEMESİ GEREKTİĞİNİ BİLMELİDİR.
CAHİLLİĞİN VE YOKSULLUĞUN,İNSAN MUTLULUĞUNUN EN BÜYÜK DÜŞMANI OLDUĞUNU, AKIL DIŞI TUTKULARIN YOKSULLUĞUN,HÜRRİYETİ  KISITLAYIP DEĞERLİ İŞLERİN YAPILMASINA, BAZILARININ DA,AZININ YAPILMASININ SEBEBİ OLARAK GÖRMELİDİR..BAŞARISIZLIKLARI TALİHSİZLİK OLARAK GÖRMEDEN,HER İNSANDA AZ YA DA ÇOK  BİR KABİLİYETİN VAR  OLDUĞUNU DÜŞÜNEREK İNSANLARIN KABAHATİ KENDİLERİNDE ARAYARAK,İHMALKAR ,KISIR DÜŞÜNEN OLMADAN TEMBELLERİN, TEMBELLİKTEN KURTULUP KABİLİYETİ KADAR ÜRETMESİ İÇİN ÇABA HARCAMALIDIR.

SAYGI DUYULAN İNSANLAR;
KÖTÜ ZEVKLER PEŞİNDE KOŞMADAN DİKKATLİ VE GAYRETLİ OLUP DOĞRULUĞU ÖN PLANDA VAZGEÇİLMEZ DEĞER OLARAK GÖREREK YAŞARLAR,METOTLU,DÜZENLİ VE HIZLI DÜŞÜNEREK ÇALIŞIRLAR.BUNLARI KÜÇÜK ŞEYLER OLARAK GÖRMEZ.HAYAT KÜÇÜK ŞEYLERDEN MEYDANA GELİR DİYE DÜŞÜNÜRLER.HER KÜÇÜK ŞEYİN ÖNEMLİ OLDUĞUNU VE KÜÇÜK İHMALLERİN BÜYÜK ZARARLARA DA YOL AÇTIĞINI, AYNI ZAMANDA BÜYÜK MUTLULUKLARINDA SAĞLAYICISI OLDUĞUNU BİLİRLER.. SAHTE GÖSTERİŞTEN UZAK VE SADE YAŞAYIP FAYDALI İŞLER YAPMAK İÇİN ÇALIŞIRLAR. BU İNSANLAR, ,VİCDANEN,KALBEN , RUHEN -MANEN VE MADDETEN-KENDİLERİNİ GELİŞTİRMİŞ,UTANILACAK İŞLER DEĞİL ŞEREF DUYACAĞI İŞLER YAPMAK İÇİN ÇABALARLAR.BÖYLE YAŞAMAK,İNSANIN BÜYÜK MUTLULUKLAR ALACAĞI BAŞARILARLA DOLU BİR HAYAT VE SATIN ALINAMAYACAK MANEVİ BİR MUTLULUKLA BERABER HEM KENDİNİNKİNE,HEM DE BAŞKALARININ HAYATINI GÜZEL YAŞAMALARINA KATKIDA BULUNURLAR. EKSİKLİK VARSA KENDİ ÖZÜNDE ARARLAR.

SAYGI DUYULAN İNSANLARIN AMACI;
HER İNSANIN YAPACAĞI İŞLERİ OLDUĞUNU VE BU KABİLİYETLERİNİ GELİŞTİRMEK
ZORUNDA OLDUKLARINI BİLİR.AKIL,EMEK,GÖZ NURU VE,ALIN TERİ İLE.ELDE ETTİĞİ PARA,KUVVET VE MEVKİ,ŞEREF VEYA ŞÖHRET İLE SONU TATLI OLAN İŞLER ÜRETMEYİ AMAÇLAR.PARANIN RUHUNU ESİR ALMAMASINA DİKKAT EDER.PARAYLA NE KİMSEYİ SATIN ALMAYI NE DE PARA İLE SATILMAYI DÜŞÜNMEZLER AKLININ,RUHUNUN, İSTERSE DE ALIN TERİNİN SAYESİNDE OLSUN. SONUÇTA IZDIRAPLAR YARATMADAN BARIŞ İÇİNDE BAŞKALARININ HAKLARINA SAYGI DUYULARAK YAŞANILAN BİR HAYAT YAŞAMAK İÇİN ÇABALARLAR.MANEVİ YÖNDEN TATMİN OLUP GURUR DUYACAĞI İŞLERİN ADAMI OLMAYI HEDEFLERLER,.NEFRET VE ÖFKENİN ELİNE DÜŞMEDEN İNSAN OLDUĞUNU VE KENDİSİNİ İNSANLAŞMA YÖNDE DAHA DA GELİŞTİREREK ,AKILLICA VE GAYRETLE ÇALIŞARAK ''İYİ İNSAN'' OLMA ÖZELLİKLERİNİ TAM MANASI İLE YAŞARLAR. AYNI ZAMANDA  BUGÜNÜN İŞİNİ YARINA BIRAKMADAN DÜZENLİ OLARAK HER DOĞAN GÜNÜN GÜZELLİKLERLE DOLU OLMASINA KATKIDA BULUNURLAR...

SAYGI DUYULAN İNSANLAR;
MANEVİ MUTLULUĞU MADDİ ŞARTLAR YA DA DUYGUSAL DOYUM İLE ELDE ETMEZ. ADİL VE NAZİK TAVIRLARIYLA YAŞAMA ANLAYIŞINDAN VAZGEÇMEDEN  YAŞAMINI ZENGİNLEŞTİREREK MUTLU YAŞARLAR.;ASGARİ ÖLÇÜDE KALİTELİ BİR YAŞAM İÇİN AŞIRIYA KAÇMADAN HUZURLU OLMAYI ,AHLAKİ TUTUM VE DAVRANIŞLARA BAĞLI YAŞAYARAK ELDE EDER.MUTLU YAŞAMAYI DEVAMLI KILMAK İÇİN DE MUTSUZLUĞUN CEHALETTEN KAYNAKLANDIĞINI BİLİR..CEHALETLE MÜCADELE EDEREK AKLA VE MANTIĞA UYMAYAN ARZU VE NEFRETİN KAYNAĞINI KURUTMAYA ÇALIŞIRLAR. İNSANLARIN,ACI ÇEKMESİNE SON VERMEYE ÇALIŞIRKEN ACININ KAYNAKLARINI BULUP ÇÖZÜM YOLLARINI ARAR,.ASİL VE CÖMERT BİR RUHLA HAYATTAN VE GELECEKTEN ENDİŞE DUYMADAN YAŞAR.HER ŞEYE OLUMLU BAKAR.ACI ÇEKMENİN BİLE OLUMLU YÖNLERİNİ GÖRÜR.ACI ÇEKENLERİN HAYATIN KIYMETİNİ DAHA İYİ ANLADIĞINI,ACININ,GÜZELLİKLERİ KEMİRDİĞİNİ VE HER ACIDAN BİR ŞEY ÖĞRENMEYE ÇALIŞIRLAR.VİCDANINI,AKLININ,RUHUNUN,,DİLİNİN,YAPTIĞI İŞLERİN YAŞAMA BİÇİMİNİN BEKÇİSİ YAPAR.,ÜRETİCİ BİR GÜÇLE İNSANLARI SEVMESİNİN SEBEBİ,İÇİNDE Kİ ,VİCDANIN SESİ OLDUĞUNU BİLDİĞİNDEN YANLIŞ İŞLER YAPMAZ BUNU DA SAĞLAYAN GÜCÜN VİCDANI OLDUĞUNU BİLİR.


SAYGI DUYULAN İNSANLAR;
HERKES BİZİM KADAR MUTLU OLSUN,ACI ÇEKMEDEN YAŞASIN DİYEREK,BÜTÜN KALBİYLE  GÜZELLİKLER ÜRETMEK  İÇİN YAŞAR.BÜTÜN İNSANLARIN SORUNLARIYLA İLGİLENİR,DOST DÜŞMAN DEMEDEN.BAŞKALARINI AFFEDER,KENDİSİYLE BARIŞIKTIR,KENDİ HATALARINDAN DERS ÇIKARIR VE,DOĞRU İŞLERİN ADAMI OLARAK YAŞAR.DUYARLI OLUP,,KÖTÜLÜKLERDEN KAÇAR VE SEVMESİNİ BİLEN ADAMDIR.

'' KENDİNE YARDIM EDENE ALLAH DA YARDIM EDER.''

ANLAYIŞININ UYGULAYICISI OLARAK,,KENDİ KENDİNE YARDIM ETME RUHU ,İNSANDAKİ BÜTÜN HAKİKİ GELİŞMELERİN KÖKÜDÜR.DİYEREK BU ANLAYIŞI YAŞAMA FELSEFESİ YAPARAK YAŞAMA İDEALİ İLE YAŞAR..


BİLAL GÜRER
  BURSA

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder