4 Mart 2014 Salı

SEVİLEN VE
ARANILAN OLMAK  (  2  )

SEVMEK BİR SANAT MIDIR?

EVET,SANAT OLMALIDIR. İNSANLAR SEVGİYİ HİÇ DE ÖNEMSİZ BİR ŞEY OLARAK DÜŞÜNMEMELİ, ONUN AÇLIĞINI ÇEKEREK YAŞAMALIDIR. HER ŞEYİ BİLMELİ ,ANLAMALI,YAPMALI .ÇÜNKÜ,ANLAYAN SEVER,,DUYARLI OLUR,GÖRÜR.BİLGİ NE KADAR ÇOKSA ,SEVGİ DE O KADAR ÇOK OLUR.İNSAN SEVDİĞİ ŞEYE ZARAR VERMEZ ,AKSİNE, ONU CANI GİBİ KORUR.'' SEVGİ VERMEKTİR ALMAK DEĞİL'' .SEVGİMİZİN KAYNAĞI İNSAN OLURSA GÜZELLİKLERİN HEPİNİ DE İNSAN YAŞAR.
ŞEYH EDEB ALİ'NİN DEDİĞİ GİBİ  ''İNSANI YAŞAT Kİ DEVLET YAŞASIN''

ARANILAN İNSAN;

VERMEK DEĞİL ALMAK SEVGİSİNİN PEŞİNDE OLURSA BENCİLLEŞİR,YALNIZLAŞIR,HAYATI TEK VE KÖTÜ YAŞAMAYA MAHKUM OLUR KİBİRLİ ,KISKANÇ VE İKİ YÜZLÜ OLDUKLARINDAN ,BOZGUNCULUKTA ,HOŞA GİTMEYEN İŞLERİ DE YAPARLAR.HER ŞEYE KENDİ CEPHESİNDEN BAKAR,DEĞERLENDİRİR VE GÖRÜRLER.VİCDANLARININ ÜRÜNÜ OLAN ADALETLİ OLMA ANLAYIŞI ZAYIFLADIĞINDAN ZİHNİNİ EĞRİ İŞLER İÇİN KULLANIR.ARANILAN İNSAN OLMAZ.

ARANILAN İNSANIN HUYU ALMAK DEĞİL VERMEK OLMALI. GÜCÜNÜ,ZENGİNLİĞİNİ,ÜSTÜNLÜĞÜNÜ ÜRETKENLİĞİNİ PAYLAŞMALI.BU DUYGUYU YÜCELTMELİ,.BU DEĞER YARGILARININ İNSANI İNSAN YAPACAĞININ BİLİNCİNDE OLARAK RAHAT UYUMAK İÇİN HİÇ BİR ŞEYİ BOŞA HARCAMADAN,TUTUMLU VE HALK SEVGİSİYLE YAŞAMLI OLMAYI ERDEMLİLİK SAYAR..

ARANILAN İNSAN;

YAŞANILAN HER GÜNÜ İYİ ÜN VE HİÇ KİMSEYİ İNCİTMEDEN YAŞAMAK SEVGİSİ ÜZERİNE İNŞA ETMEK ERDEMLERİ YAŞAYAN OLMAK GEREKİRKEN BU GÜN,
PARANIN HER ŞEY OLDUĞU VE BÜTÜN KAPILARI AÇIP UĞRUNDA HER TÜRLÜ ŞEYİN YAPILDIĞI, KÖTÜ YOLLAR ÖĞRETİP,HAK,VE HUKUK  TANIMADAN HİZMET YERİNE HÜKMETTİĞİ,GİBİ DÜNYANIN  KAVGASI HALİNE GELMİŞTİR.
BUNUN UĞRUNA  MANEVİ DEĞERLERİN GİTGİDE DAHA DA  YOK EDİLDİĞİ  DÜNYAMIZDA HAKİKATEN NAMUSLU,İYİLİKSEVER VE FEDAKAR KİMSELERİN SAYISI AZALIYOR.

ARANILAN İNSAN;

HİÇ BİR,MENFAAT KİMSE GÖRÜNEN KİMSELERİ  KASTETMİYORUZ ''.NAMUSLU İNSAN YANINDA  KİMSE OLMADIĞI VAKİT DE AYNI HAREKETLERİ YAPMAKTAN ÇEKİNMEYEN İNSANDIR'' İYİLİKSEVER VE FEDAKAR İNSAN İSE HİÇ BİR KARŞILIK BEKLEMEDEN YARDIMA MUHTAÇ BİR KİMSEYE YARDIMINI ESİRGEMEYEN İNSANDIR.NAMUS SADECE BİR ŞEY ÇALIP ÇALMAMAKLA ÖLÇÜLEMEZ. KENDİSİNİ KURTARMAK İÇİN BAŞKALARINI SUÇLU GÖSTEREN YANINDAKİLERE ZARARLI OLABİLECEK YALANLAR SÖYLEYEN,KENDİSİNİ,OLDUĞUNDAN FAZLA GÖSTERMEYE ÇALIŞANLAR DA,AZ VEYA ÇOK BİR ŞEY ÇALANLAR DERECESİNDEDİR. NAMUS VE İYİLİKSEVERLİK KÜLTÜRE,SERVETE,CEMİYET İÇİNDEKİ MEVKİYE VE HATTA BİR DERECEYE KADAR AİLE TERBİYESİNE BİLE BAĞLI DEĞİLDİR.NE ÇÜRÜK MUHİTLERDEN NE NAMUSLU VE İYİLİKSEVERLER ,NE SARAYLARDAN,VARLIKLI ,ŞÖHRETLİ AİLELERDEN DE AHLAKEN ZAYIF KAREKTERLİLERİN ÇIKTIĞI GÖRÜLMÜŞTÜR.

ARANILAN İNSAN;

İNATÇI VE BENCİL DEĞİLDİR.YÜKSEK MEVKİLERDE BULUNDUKLARINDA  KENDİ YAKINLARINA DAVRANDIKLARI GİBİ HALKINA DA ÖYLE DAVRANIRLAR.AYRIM YAPMAZ,KİMSEYİ HOR GÖRMEZ,YORMAZ.KENDİSİNE YAKLAŞMAK KOLAYDIR,İŞLERİNDE VE DAVRANIŞLARINDA NAMUSLULUK VE İYİLİKSEVERLİK EN ÖNEMLİ HASLETİDİR.SAKİN; HAYATTAN DAİMA MEMNUNDUR,NAZİK VE MAĞRURDUR.BÖYLE İNSANLARIN DUDAKLARI DAİMA DOĞRULARI,GÜZEL SÖZLERİ SÖYLER,GÖZLERİ MERHAMETLİ BAKAR,DOĞRULARI GÖRÜR.YANLIŞLARA BANA NE DEMEZ KARŞI ÇIKAR .ELLERİ CÖMERTTİR,ÜRETİR,VÜCUTLARI DÜRÜSTTÜR,KALBİ SEVGİ VE ŞEFKAT İLE ÇARPAR.

ARANILAN İNSAN

BİLİYOR Kİ,HATA YAPILINCA DÜZELTİLİR,SADAKAT VE SAMİMİYET VAZGEÇEMEYECEĞİ İLKESİDİR.TOPLU KUVVETTE,AHLAKTA VE SİYASETTE,.''BİLGİLİ OLMAK ,SADECE İNCE FİKİRLERE SAHİP OLMAK DEĞİL,BİLGİLİ OLMAK KAİDELERİNE UYGUN OLARAK SADELİK,İSTİKLAL,ALİCENAPLIK, VE EMNİYET İÇİNDE BİR HAYAT SÜRECEK KADAR AKIL VE HİKMETİ SEVMEK DEMEKTİR'' DİYE BİLİR..AKIL VE HİKMETİ SEVDİĞİMİZ ANDA  HER ŞEYE BİZE ULAŞINCA HAYAT YAŞANILIR OLUR.DÜNYAYA GELEN HİÇ BİR CANLININ DOĞDUĞUNDA BİLGİLİ OLARAK DOĞMADIĞINI BİLEREK ZAMAN İÇİNDE GEÇMİŞİ İYİ ÖĞRENEREK, GELECEĞİ DE SAĞLAM TEMELLER ÜZERİNE İNŞA EDİP MUTLU YAŞAMAK İÇİN YAŞAYANDIR.

TEMİZ ELLER ,DOLU ELLERDEN DAHA KIYMETLİDİR.

YANGIN,SU VE FENA İNSAN EN BÜYÜK FELAKETTİR.


BİLAL GÜRER

   BURSA

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder